ŚWIERKI
- 1
Świerki to coraz częstszy widok w wielu przydomowych ogródkach. Wynika to z faktu, że roślina ma dużo walorów dekoracyjnych, jest uniwersalna, a do tego prosta w uprawie. Co więcej, wiele z jej odmian zawiązuje piękne szyszki. Sadzonki świerku pozostają ozdobą w naszym ogrodzie przez cały rok, ponieważ należą do zimozielonych roślin. O ich zaletach warto przekonać się samemu. Zachęcamy do sprawdzenia krzewów świerku oraz innych roślin iglastych dostępnych w ofercie sklepu naszekrzewy.pl.
Uprawa sadzonek świerku
O czym należy pamiętać, zanim posadzimy sadzonki świerku do naszego ogródka? Przede wszystkim miejmy na uwadze, że poszczególne odmiany mogą mieć różne wymagania dotyczące gleby oraz stanowiska. Kilka cech wspólnych możemy jednak znaleźć. Świerki lubią miejsca ciepłe i słoneczne. Ewentualnie możemy je posadzić na stanowisku lekko zacienionym. Wiele odmian jest tolerancyjna w stosunku do gleby. Najlepiej poradzą sobie jednak na podłożu zasobnym w składniki pokarmowe oraz umiarkowanie wilgotnym. Co wiosną możemy delikatnie przycinać pędu krzewu. Roślina nie wymaga jednak silnego cięcia i wystarczy, że usuniemy chore lub martwe gałęzie i skorygujemy jej pokrój.
Zalety świerku
Świerki to nie bez powodu często spotykane rośliny w naszych ogrodach. Są one bowiem nie tylko proste w uprawie, ale także są niezwykle dekoracyjne. Jako zimozielone krzewy będą ozdobą w naszym ogrodzie przez cały rok. Co więcej, niektóre odmiany zawiązują szyszki, które dodają im tylko atrakcyjności. Warto również zwrócić uwagę na igliwie, które potrafi przybrać kolor srebrzystoniebieski. Zimozielone igły, które wyrastają promieniście z pędów, wyglądają niezwykle efektownie.
Zastosowanie świerku
Tak uniwersalne rośliny, jakimi są świerki, odnajdą się w każdym ogrodzie. Krzewy polecane są do nasadzeń pojedynczych. Duże odmiany najlepiej prezentują się jako solitery na trawniku. Natomiast mniejsze iglaki możemy wykorzystać do urozmaicenia rabat, wrzosowisk oraz skalniaków.