GŁOGI
- 1
Głogi to niewysokie drzewa o dużych walorach dekoracyjnych. Roślina nie tylko nie ma dużych wymagań dotyczących pielęgnacji, ale również jest tolerancyjna, odporna na warunki środowiska oraz prosta w uprawie. Z tego powodu polecana jest nie tylko jako ozdobne drzewo do przydomowych ogródków, ale również do przestrzeni miejskiej. Nada się idealnie do posadzenia w parkach czy wzdłuż ulic. Rozróżniamy dwa najpopularniejsze odmiany rośliny: głóg jednoszyjkowy i głóg dwuszyjkowy. Różnią się one liczbą szyjek w słupach kwiatów oraz wysokością; głód jednoszyjkowy potrafi dorosnąć nawet do 10 metrów wysokości, a głóg dwuszyjkowy – do 5 metrów. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sadzonek głogu oraz innych krzewów oraz drzew ozdobnych w sklepie naszekrzewy.pl.
Uprawa sadzonek głogu
Głóg nie powinien sprawić nam problemów w trakcie uprawy. Żeby jednak tak się stało, warto zwrócić uwagę na warunki, jakie mu zapewnimy. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku słoneczny oraz ciepłym. Urośnie efektownie na glebie ilastej, umiarkowanie suchej o zasadowym lub lekko kwaśnym odczynie pH.
Sadzonkom głogu niestraszne są zanieczyszczenia powietrza. Gatunek ten dobrze sobie również radzi w czasie zimy oraz okresowych suszy. Roślina może być zatem sadzona na terenie całego kraju.
Zalety głogu
Drzewo głogu jednoszyjkowego oraz dwuszyjkowego kwitnie bardzo obficie na biało lub różowy. Barwa kwiatów zależy od wybranej odmiany. Kwiatów możemy się spodziewać wiosną aż do lata. Mają one intensywny, charakterystyczny zapach. Warto zwrócić także uwagę na inne zalety głogu takie jak powycinane, zielone liście oraz czerwone, jadalne owoce.
Zastosowanie głogu
Sadzonki głogu są wyjątkowe. Mogą one bowiem pochwalić się walorami użytkowymi, jak i dekoracyjnymi. Roślinę warto posadzić na wyeksponowanym stanowisku ogrodzie, aby cieszyła każdego, kto tylko do niego wejdzie. Z kolei owoce możemy wykorzystać w kuchni. Głóg nadaje się nie tylko do spożywania na surowo, ale także do produkcji przetworów o unikalnym smaku.