ŚWIDOŚLIWY
- 1
Świdośliwa to popularne drzewo owocowe. Nie osiąga jednak dużych rozmiarów. Jego maksymalna wysokość wynosi od 3 do 6 metrów w zależności od odmiany. Roślina polecana do przydomowych ogródków. Co roku rodzi pyszne, duże owoce, które możemy wykorzystać na przetwory. Sadzonki świdośliwy możemy sadzić do ziemi przez cały sezon. Zachęcamy do sprawdzenia również innych krzewów i drzew owocowych dostępnych w ofercie naszekrzewy.pl
Uprawa sadzonek świdośliwy
Aby cieszyć się wysokimi plonami i smacznymi owocami, należy zadbać o odpowiednie warunki dla sadzonek świdośliwy. Roślina najlepiej będzie rosnąć w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Dobrze również, aby wybrana przez nas gleba miała odczyn od lekko zasadowego po lekko kwaśny. Drzewo jest tolerancyjne w stosunku do podłoża. Bez trudu urośnie na żyznej, jak i ubogiej glebie. Dobrze czuje się w naszej szerokości geograficznych. Może być uprawiane w różnych częściach kraju. Gatunek dobrze znosi mrozy.
Zastosowanie świdośliwy
Sadzonki świdośliwy są wybierane przez ogrodników z uwagi na szereg zastosowań, jakimi się cieszą. Owoce rośliny mogą być spożywane bezpośrednio po zerwaniu lub dodawane do przetworów. W ogrodzie zaś świdośliwa jest niezwykłą dekoracją. Kwitnie na biało na początku lata i roztacza wokół siebie wyjątkowy, egzotyczny klimat. Z powodu niewielkich rozmiarów sadzonki świdośliwy mogą być uprawiane zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.
Właściwości świdośliwy
Owoce świdośliwy to cenne źródło właściwości leczniczych oraz wielu składników odżywczych. Warto tutaj wspomnieć chociażby witaminę A, B i C. Ponadto zwierają one znaczne ilości antocyjanów, antyoksydantów, błonnika, białka czy flawonoidów. Oprócz tego w owocach świdośliwy znajdziemy wiele minerałów takich jak magnez, żelazo oraz wapń. Dzięki tak bogatemu składowi sadzonki świdośliwy, a właściwie ich owoce wzmacniają nasze naczynia krwionośne, wspomagają układ nerwowy, poprawiają metabolizm, przeciwdziałają stanom zapalnym oraz ułatwiają sen.