LESZCZYNY
- 1
Leszczyny to popularna i powszechna roślina użytkowa oraz dekoracyjna. Najpopularniejszą odmianą jest zaś leszczyna pospolitą, którą zapewne nieraz spotkaliśmy na terenie Polski. Roślina wyróżnia się gęstym ulistnieniem, a także owocami – orzechami laskowymi, które mają liczne właściwości zdrowotne, a także są przysmakiem i dodatkiem do wielu potraw. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sadzonek leszczyny na sklepie naszekrzewy.pl, a także do zapoznania się z ofertą innych krzewów owocowych.
Uprawa sadzonek leszczyny
Krzewy leszczyny występują w Polsce powszechnie. Dlatego ich uprawa nie powinna przysporzyć nam problemów. W pierwszej kolejności warto jednak przygotować dla rośliny odpowiednie stanowisko. W tym celu sprawdzą się miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Unikajmy jednak pełnego cienia lub silnego nasłonecznienia.
Roślina jest tolerancyjna w stosunku do gleby. Najlepiej jednak czuje się na podłożu średnio żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Dobrze też, aby wybrana ziemia była zasobna w próchnicę. Pamiętajmy, że nie powinniśmy sadzić sadzonek leszczyny na glebie ciężkiej i piaszczystej.
Zastosowanie leszczyny
Orzechy laskowe to niewątpliwie najczęstszy powód, dla którego sięgamy po sadzonki leszczyny. Zdrowe owoce rośliny nie tylko pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu, ale również urozmaicą nasze dania. Możemy bowiem dodać je do sałatek, ciast, wytrawnych przekąsek, a nawet wykorzystać jako baza do nalewek.
Właściwości leszczyny
Oczywiście oprócz wszechstronnego zastosowania owoce sadzonki leszczyny odznaczają się również wieloma właściwościami. Za najważniejsze należy wymienić: poprawę pamięci, wspieranie układu nerwowego, obniżanie poziomu cholesterolu, zapobieganie miażdżycy, zakrzepom oraz chorom układu sercowo-naczyniowego.
Mało kto wie, że owoce leszczyny to także cenne źródło wielu witamin, takich jak witamina B oraz E. Ponadto orzechy laskowe bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, wapń oraz fosfor. Z tego powodu warto po nie sięgać jak najczęściej – najlepiej z przydomowego ogródka.