ŚLIWA WĘGIERKA ZWYKŁA
Ten produkt nie ma jeszcze opinii
Twoja opinia
aby wystawić opinię.
- Paczkomaty InPost - wybierz paczkomat 15.99 zł brutto
- Odbiór osobisty ul. Daleka 1-3 Zgierz 0.00 zł brutto
ŚLIWA WĘGIERKA ZWYKŁA jest jedną z najstarszych i najbardziej popularnych odmian. Do Polski została sprowadzona z Węgier, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. Owocuje corocznie i obficie.
Zastosowanie śliwki węgierka zwykła
Roślina sadownicza polecana zarówno do uprawy towarowej, jak i na użytek prywatny. Owoce tej odmiany śliwy idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia. Można wykorzystywać je do tworzenia przetworów (dżemów, soków, galaretek), a także do suszenia.
Pielęgnacja i wymagania
Odmiana bardzo sprawdziła się w naszych warunkach atmosferycznych. Wymaga miejsc nasłonecznionych. Najlepiej rośnie na glebie przewiewnej i przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto gliniastej, jednak powinna się udać i na cięższych glebach. Nie lubi terenów podmokłych, gdzie zdarzają się miejscowe zastoje wody. Lepiej owocuje na glebach o dużej zawartości próchnicy i nie suchych. Odporna na mróz oraz brunatną zgniliznę drzew pestkowych.
Kwitnienie i owocowanie śliwki węgierka zwykła
Śliwa kwitnie w drugiej dekadzie maja drobnymi biało-zielonkawymi kwiatkami. Owocuje corocznie od połowy września do końca października. Owoce średniej wielkości (25–30 g), owalne lub odwrotnie jajowate, zwężające się ku dołowi, o dość długich szypułkach. Przed zbiorem nie opadają, można je przetrzymać na drzewie. Im później zebrane, tym są smaczniejsze, a pestka lepiej odchodzi od miąższu. Skórka brązowo-fioletowa, pokryta białawym nalotem i drobnymi brunatnymi cętkami, mocno przywiera do miąższu, który jest złotożółty, żółty lub zielonkawożółty, zwarty, chrząstkowy, średnio soczysty. Owoce dobrze znoszą transport. Odmiana samopylna, będąca jednocześnie najlepszym zapylaczem dla innych śliw.
Cięcie śliwki węgierka zwykła
Nowo posadzonym drzewkom w okresie wiosennym przycinamy gałązki o 1/3 ich długości, w celu przywrócenia równowagi pomiędzy korzeniami, a częścią nadziemną oraz by nadać odpowiedni kształt koronie młodego drzewka. Drzewka sadzone jesienią przycinamy podczas pierwszej wiosny.