Nowa, rokująca duże nadzieje niemiecka odmiana (Geisenheim) przeznaczona do wyrobu wina. Wyhodowana w 1975 roku przez Norberta Beckera. Winorośl Solaris jest odmianą hybrydową. Nazwa jej pochodzi od łacińskiego słoneczny, symbolizuje siłę i wczesne dojrzewanie. Jest to jedna z niewielu odmian w Polsce z których produkuje się białe wina deserowe z delikatną nutą bananowo-orzechową. Odmiana wdzięczna i łatwa w uprawie.
Odporna na mączniaka i choroby grzybowe!
Pielęgnacja i wymagania
Rośliny sadzimy tak aby korzeń był na głębokości ok 30-35 cm. Po posadzeniu na początku listopada krzew obsypujemy ziemia, torfem lub korą, robiąc na każdym z nim kopczyk o wysokości ok 30 cm. Kopczyk ochroni winorośl przed zalaniem wodą podczas odwilży i wymarznięciem w ziemi. Rośliny dodatkowo można okryć gałęziami sosny, które to w połączeniu ze śniegiem uchronią naszą roślinę przed mrozem i wiatrem. Nie jest wymagająca jeżeli chodzi o stanowisko. Należy pamiętać że winorośl nie lubi kwaśnej ziemi. Winorośl jest rośliną mrozoodporną! Naszą winorośl sadzimy od 10 do 15 cm głębiej niż rosła w doniczce. Mniejsze rośliny sadzimy we wcześniej przygotowanym zagłębieniu i przysypujemy ziemią dopiero na okres jesienny.
Owocowanie winorośli Solaris White
Charakterystyczną cechą winorośli są liście duże, trzypłatowe, ciemnozielonej barwy, karbowane. Owoce są średniej wielkości, cylindryczno-stożkowe w pełni dojrzewają dość wcześniej i charakteryzują się bursztynowo-złotym kolorem, o naturalnym słodkim i aromatycznym smaku. Krzew rośnie silnie a owoce dojrzewają w połowie sierpnia.
Cięcie winorośli Solaris White
Należy pamiętać że przy dłuższym cięciu osiągnąć można duży plon ale nie idzie to w parze z jakością grona i wina. Cięcie w następnych latach zależy od przyjętych sposobów prowadzenia rośliny.
Zastosowanie winorośli Solaris White
Odmiana przeznaczona do produkcji wina białego deserowego, dobrej jakości, aromatyczne, łagodne w smaku o stosunkowo niskiej zawartości kwasów. Charakteryzuję się wysoką zdrowotnością, ponieważ jedzenie winogron wzmacnia odporność organizmu na infekcje. Winogrona zawierają witaminę A, która korzystanie wpływa na nasz wzrok i witaminy z grupy B, które łagodzą efekty stresu. Solaris zawiera żelazo i jod, które to pierwiastki regulują prace tarczycy.
Mimo że winorośle, jakie hodujemy w Polsce, są mrozoodporne, należy dodatkowo zadbać o ich ochronę przed zalaniem– na początku listopada, zaraz po posadzeniu, krzew obsypujemy ziemią, torfem lub korą. Około 30-centymetrowy kopczyk ochroni roślinę przed zalaniem wodą podczas odwilży i dodatkowo zapobiegnie przemarznięciu zimą. Winorośl można też okryć gałęziami sosny (ochrona przed mrozem i wiatrem).